Mnoho lidí řeší problém, zda postavit venkovní bazén, doplněný například posuvným zastřešením, nebo zvolit bazén pod střechou ať už nového rodinného domu, rekonstruované vily, nebo ho umístit třeba do opravené stodoly. Jednoznačná odpověď neexistuje, ale při porovnání výhod a nevýhod obou provedení obstojí většinou lépe vnitřní bazény.
Hlavní výhodou vnitřního bazénu je možnost využívání kdykoliv - 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a hlavně 12 měsíců v roce, bez ohledu na to, zda venkovní teplota klesla hluboko pod nulu, padá sníh nebo prší. Ve vnitřním bazénu není problémem udržet konstantní teplotu vody a také její čistota se udržuje snadněji. Tím samozřejmě klesají náklady na chemické prostředky nutné na její úpravu. Bazénová místnost poskytuje zároveň prostor pro umístění dalších zařízení jako je sauna, vířivá vana nebo různé kondiční a posilovací stroje, čímž může být vytvořen komplexní wellness a relaxační prostor přímo ve Vašem domě.
Hlavní a nejčastěji zvažovanou nevýhodou vnitřních bazénů je vyšší prvotní investice z důvodu stavebních a technologických nároků na kvalitu a přesnost provedení. Spočteme-li ale využití bazénu po dobu jeho životnosti a vezmeme-li v úvahu nákladnější provoz venkovních bazénů, vyjde nám koupání ve vnitřním bazénu o poznání levněji. Jedinou nevýhodou vnitřního bazénu je nemožnost koupání pod širým nebem. Omezit tuto nevýhodu můžeme například velkými posuvnými okny, které můžeme za pěkného počasí doširoka otevřít. Také dostatečně vysokým stropem bazénové místnosti můžeme omezit pocit uzavřenosti a zároveň tím zlepšíme cirkulaci vzduchu nutnou pro kvalitní odvlhčení.
Betonové bazény
Pro stavbu vnitřního bazénu je možné využít jak fóliové tak laminátové bazény. Je třeba ovšem vzít v úvahu životnost těchto konstrukcí, která je vždy podstatně kratší než životnost stavby domu. Je proto dobré zvážit investici do kvalitně provedeného železobetonového tělesa s kvalitní hydroizolací s obkladem např. skleněnou mozaikou, nebo keramickým obkladem. Úvodní investice je sice vyšší, ovšem životnost je v případě dodržení všech technologických postupů při výstavbě bazénu nesrovnatelně delší, než u bazénů jiných konstrukcí. Stejně tak i údržba betonových bazénů je výrazně jednodušší díky vysoké odolnosti povrchů. To ve výsledku znamená úspory během provozu, které kompenzují prvotní vyšší investici. Zároveň je zachován maximální komfort užívání, který činí koupání ještě příjemnějším.
V případě výstavby betonového bazénu v novostavbě je nutné plánovat všechny detaily již ve stádiu tvorby projektové dokumentace. Například často opomíjený problém prostoru technologie úpravy vody je nutné vyřešit včas, při pozdějším řešení může dojít ke zbytečnému zvýšení nákladů. Také tvar bazénu je dobré důkladně zvážit. Stavba betonového bazénu technologicky dovoluje libovolné tvary. Z praktických důvodů se doporučují tvary pravidelné, aby bylo možné provést zakrytí hladiny, které sníží odpar vody i energetické ztráty na minimum v době, kdy není bazén využíván. Bazén by měl být zároveň volně přístupný ze všech stran.