Srdcem každého bazénu je jeho technologická část. Nikdo určitě nechce mít pěkný bazén, který ale bude plný špinavé, zapáchající a nepěkně vyhlížející vody plné různých mikroorganismů ohrožujících lidské zdraví. Proto by kvalitě technologie úpravy vody ať už v bazénech nebo jiných zařízeních měla být věnována náležitá pozornost.

Úprava vody

Filtrace vody

Filtrace je základem čisté vody ať už v bazénu, vířivé vaně nebo v jakémkoliv provozu, kde je voda využívána pro pobyt lidí a je tedy vyžadována její perfektní čistota. Úlohou filtrace je odstranění mechanických nečistot, a to i těch nejmenších rozměrů.

Chemická úprava vody

Úkolem chemického ošetření vody je zajistit její absolutní nezávadnost pro bezpečný pobyt člověka, tzn. odstranit všechny mikroorganismy a udržet vodu v takovém stavu, aby pobyt v ní byl radost, ne starost.

Celý proces chemické úpravy vody je poměrně složitá činnost a je potřeba dbát na sledování několika ukazatelů kvality vody. Hlavním, nejdůležitějším a často značně podceňovaným faktorem je hodnota pH. Ideální je pH neutrální, tj. hodnota okolo 7,0. Jak příliš nízké tak příliš vysoké pH vedou ke spoustě problémů, jejichž odstranění může stát mnoho úsilí a nemalé finanční prostředky. Problémy s vysokým a nízkým pH. Přesnou hodnotu udržujeme v závislosti na zařízení. Nižší pH v rozsahu 6,5-7,0 je výhodnější vzhledem k účinnosti desinfekčních prostředků. Některé materiály jsou však náchylné na nízké pH, proto například ve fóliových bazénech je doporučená hodnota pH 7,0-7,5.

Dezinfekce vody

Dezinfekce vody je spolu s udržováním správného pH základem pro udržení kvality vody v perfektním stavu, který zaručuje bezpečné a bezproblémové koupání. Jejím úkolem je likvidace všech mikroorganismů a látek, které mají za následek kažení vody. V současnosti je možné použít několik metod dezinfekce - chemická, UV sterilizace a dezinfekce ozonem. Vzhledem k velkému množství různých mikroorganismů, je vhodné používat více než jen jeden způsob desinfekce. Není výjimkou použití kombinace všech.

Ohřev vody

Jsou lidé, kteří se rádi koupu ve vodě s teplotou blížící se k nule. Většina z nás však raději dává přednost teplotám vyšším, k jejichž dosažení je potřeba v našich zeměpisných šířkách přírodě trochu pomoci.

 

Recyklace vody

Recyklační zařízení slouží k čištění, chemické úpravě a ošetření vody v provozech jakými jsou například rehabilitační a masážní centra, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu a čistotu vody i při vyšších teplotách bez ohledu na sílu provozu. Zajišťuje bezproblémový chod a vždy čistou vodu. Voda není po každém klientovi vypouštěna do odpadu, čímž se výrazně sníží náklady na provoz celého zařízení.

Free Joomla templates by Ltheme