Ve chvíli, kdy venku zuří zima, ledový vichr a jsme stále zachumlaní v kabátech a šálách, přijde vhod trochu pročistit organismus, který pod těmi všemi vrstvami jen stěží dýchá. A co pročistí tělo víc než pořádné vypocení se v sauně? Stejně tak regenerace po náročném dni nebo fyzickém výkonu je v sauně jedinečná. Finové saunování propadli už dávno. Břehy Baltského moře pokrývají chatičky, v nichž své tělo každodenně zahřívají a následně chladí v ledovém moři desítky tisíc obyvatel této severské země. Ale ani Češi nedají na saunu dopustit.

Sauna

Pravidelné saunování má především výborný preventivní účinek. Saunování zvyšuje odolnost organismu vůči běžným infekcím horních cest dýchacích a pomáhá orgánům díky intenzivnímu pocení zbavovat se ve zvýšené míře zplodin látkové přeměny. Významný je rovněž účinek povzbuzení a vyladění nervových a hormonálních funkcí. Saunování je velmi oblíbené k prohřívání kloubů. Díky skutečnosti, že průměrný člověk vypotí během 30 minut saunování přibližně 500 g vody, snižuje saunování otoky u lidí s nadváhou. Je nutno podotknout, že z tukových tkání mizí jen voda, nahromaděné tuky nikoliv a vodu po saunování rychle doplníme.

Finská sauna

Finské sauny jsou provozovány s teplotami od 80 °C do 95 °C a s realitvní vlhkostí 6 % až 10%. Nejčastěji jsou realizovány jako dvoustupňové s výškou 2,10 až 2,20 m či třístupňové s výškou 2,50 m. Zdrojem tepla jsou obvykle elektrická kamna s možností nálevů v různém designovém provedení. Teplota v sauně je udržována automaticky promocí řídící jednotky a zvoleného programu.
Interiér sauny může být obložen různými druhy dřev, jako jsou např. severský smrk, topol, kanadská jedle Hemlock. Sedací plochy jsou zpravidla ze dřeva Abachi.

Bio sauna

Tyto sauny se provozují s teplotami od 50 °C od 65 °C a s vlhkostí 15 % až 30 %. Bio -sauny jsou alternativou pro lidi, kteří špatně snáší vysoké teploty ve finské sauně. K prohřívání těla dochází pozvolněji a návštěvník zde může setrvat delší dobu. Teplota v sauně je udržována automaticky. Vlhkost v sauně je regulována automaticky nálevy popř. automatickým zvlhčovačem.
BIO sauny jsou často doplněny o světelnou terapii - chromoterapii. Při této terapii se v sauně pozvolna mění barevné spektrum, což blahodárně působí na smyslové vjemy. Spektrum je buď bodové, s využitím světelných kabelů či diodových světel, nebo plošné s využitím zářivkových svítidel.

Správné saunování:

 • Do sauny nechoďte s prázdným žaludkem , ale ani ne hned po vydatném jídle.
 • Nejdříve si řádným osprchováním odstraňte z kůže starý tukový film.
 • Suchá kůže se potí nejlépe, tedy se před samotným saunováním dobře osušte.
 • Saunování je čisté uvolnění , proto se opravdu uvolněte a nechte své tělo v sauně v klidu.
 • Závrati se zbavíte tím , že se na konci saunování posadíte.
 • Jednotlivé saunovací cykly by neměly překročit 15 minut.
 • Zdraví utužující efekt saunování se projeví jen tehdy, pokud se po opuštění sauny řádně ochladíte , buď studenou vodou nebo vzduchem.
 • Po saunování a ochlazení těla vám udělá dobře teplá lázeň nohou, vyvarujete se tak možnému nachlazení.
 • Pití se doporučuje až po posledním saunování. A nejméně jeden litr , aby se doplnily ztracené tekutiny.

A víte, na co vše je saunování dobré ?

 • posílení tělesné imunity
 • očištění kůže
 • posílení srdce a oběhové soustavy
 • obnovení normálního tlaku krve
 • uvolnění těla i duše
 • trénink cév
 • odstranění stresu
 • regeneraci svalů po tělesné námaze

Veřejné sauny

Sauny vyrábíme podle platných hygienických a technických norem, jsou konstruovány a vyráběny tak, aby odolávaly častému používání. Světlá výška saunové kabiny je minimálně 2,1m.

Materiál na obklad stěn se používá: topol, hemlock, cedr, případně severský smrk (ten ale současná hygienická norma do veřejných saun nedoporučuje! Vyhláška č. 464 ze dne 8. 12. 2000). Důležitou součástí sauny jsou bezbariérové dveře a stavěcí voděodolné nohy lavic.

Sauny budujeme na míru dle daného projektu nebo navrhneme saunu sami.

Dále provádíme rekonstrukce stávajících saun, a to výměnou obložení, lavic, nebo samotného topidla, při čemž dochází k nemalým energetickým úsporám. Na sauny je možné uzavřít servisní smlouvu, kde pravidelnou kontrolou a údržbou dochází k prodloužení životnosti a samozřejmě i záruky.

Žádná kategorie nebo obrázek nejsou zveřejněny nebo schváleny

Free Joomla templates by Ltheme